RZESZÓW. Innowacyjna operacja guza mózgu w KSW nr 2!

RZESZÓW. Dziś 06 lipca 2023 r. Kliniczny Szpital Wojewódzki nr. 2 w Rzeszowie przekazał bardzo optymistyczną wiadomość, w związku z udaną innowacyjną operacją z zakresu neurochirurgii. Jak podano w komunikacie na profilu szpitala operacja ta dotyczyła usunięcia guza mózgu.

W czym tkwi innowacyjność ?

– Jesteśmy po pierwszej operacji z użyciem zjawiska fluorescencji pochodnych porfiryn. Zabieg neurochirurgiczny rozpoczął się od wykorzystania systemu śródoperacyjnej neuronawigacji, który pozwolił precyzyjnie określić położenie guza i uniknąć uszkodzenia ważnych obszarów mózgu. Badania tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego z kontrastem dostarczyły dokładnych informacji o guzie, co było kluczowe dla sukcesu operacji. Największym nowatorskim krokiem było jednak zastosowanie kwasu 5-aminolewulinowego (5-ALA), podanego pacjentowi przed operacją. Ten związek, metabolizowany w komórkach złośliwych glejaków, powoduje powstanie substancji, które wykazują właściwości fluorescencyjne.- czytamy w informacj na portalu społecznościowym szpitala.

Co to oznacza w praktyce? 

Podczas operacji, specjalne światło o odpowiedniej długości fali oświetliło guz, umożliwiając precyzyjne usunięcie wszystkich chorych fragmentów, zachowując jednocześnie zdrowe tkanki nietknięte. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszego zespołu, któremu dziś przewodniczył prof. Szczygielski! ‍ Ta nowoczesna technika otwiera nowe możliwości w chirurgii mózgu i poprawia jakość opieki nad pacjentami. Dzięki tej innowacji mamy większą pewność skutecznego usunięcia guza i lepsze perspektywy powrotu do zdrowia.- tłumaczą pracownicy

źródło: FB KSW nr 2 w Rzeszowie

zdjęcie: KSW NR. 2  w Rzeszowie

06-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)