Prawie 1300 wykroczeń podczas działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

MAŁOPOLSKA. W środę na terenie Małopolski prowadzone były pierwsze w tym roku wojewódzkie działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, podczas których ujawniono 1291 wykroczeń.

Najwięcej wykroczeń, bo aż 515 dotyczyło kierujących pojazdami, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w rejonach przejść dla pieszych. Ponadto ujawniono 54 wykroczenia polegające na nieprawidłowym zachowaniu kierujących wobec pieszych tj. wyprzedzanie w rejonach przejść dla pieszych oraz nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

– Podczas działań policjanci reagowali również na naruszenia prawa popełniane przez pieszych, których w sumie ujawniono 260. Najczęstsze z nich to przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, przekraczanie jezdni przy nadawanym czerwonym świetle oraz niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych. Ponadto policjanci ujawnili 14 wykroczeń popełnionych przez kierujących rowerem. Działania prowadzone były w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach niechronionych uczestników ruchu drogowego. Są oni szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo wypadku drogowego – poinformowała Policja Małopolska.

malopolska

W ubiegłym roku w Małopolsce doszło do 529 wypadków z udziałem pieszych (o 45 więcej niż w roku 2022), w których zginęło 30 osób (o 2 więcej niż w roku 2022). Jeśli chodzi o rowerzystów liczba wypadków z ich udziałem wyniosła 458 i uległa zmniejszeniu o 6 natomiast liczba zabitych zwiększyła się z 4 do 8.

Przypominamy wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o przestrzeganiu przepisów drogowych. Okres zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla pieszych. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od zachowania poszczególnych użytkowników dróg. Przypominamy! Pieszemu zabrania się:

• wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
• przy przekraczaniu jezdni korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego w sposób ograniczający możliwość obserwacji sytuacji na drodze,
• przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, należy pamiętać o obowiązku posiadania przez osobę pieszą poruszającą się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementu odblaskowego, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: Policja Małopolska

25-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)