Jedenaście osób odpowie za wyłudzenie 6 milionów złotych

KATOWICE/ŚLASK. Śledczy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zakończyli postępowanie przeciwko jedenastu osobom, które wystawiały faktury poświadczające zakup fikcyjnego towaru. Ich proceder doprowadził do uszczuplenia należności z podatku VAT wartości, co najmniej 6 milionów złotych.

Śledczy rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która działała w latach 2014 – 2015 roku w Rybniku i innych miastach na terenie kraju. Sprawcy mają od 33 do 58 lat i zarzuca się im popełnienie 84 przestępstw. Do Sądu Okręgowego w Rybniku trafił akt oskarżenia.

– Działanie sprawców polegało na wystawianiu faktur, dokumentujących fikcyjny obrót tzw. towarem szybko zbywalnymi tj. kawą, napojami energetycznymi, kremem czekoladowym i jednorazowymi maszynkami do golenia, a także sprzętem budowlanym oraz wprowadzaniu. Fikcyjny obrót towarami wprowadzano do księgowości prowadzonych firm, a następnie rozliczano w składanych deklaracjach skarbowych, w celu uzyskania z urzędów skarbowych nienależnego zwrotu podatku VAT. Sprawcy posługiwali się wieloma podmiotami gospodarczymi, aby uwierzytelnić nieuczciwy proceder – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

W czasie swojej działalności sprawcy doprowadzili bądź usiłowali doprowadzić Skarb Państwa do nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie, co najmniej 6 milionów złotych. Sprawcom zarzucono dodatkowo udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstwo prania pieniędzy, które w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm i wykonywali przelewy na rzecz kolejnych uczestniczących w przestępczej „karuzeli” kontrahentów.

vat1

Śledczy zebrali materiał dowodowy pozwalający na skierowanie przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach do Sądu Okręgowego w Rybniku aktu oskarżenia wobec 11 podejrzanych w wieku od 33 do 58 lat, którym zarzucono łącznie popełnienie 84 przestępstw – dodaje KWP w Katowicach.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania się ze sobą i poręczenia majątkowego. Na ujawnionych w toku postępowania i stanowiących własność podejrzanych udziałach w spółkach i nieruchomościach o wartości 960 tys. zł prokurator ustanowił zabezpieczenie majątkowe.

Źródło: KWP w Katowicach.

25-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)