Jedziesz na majówkę? Pamiętaj o e-TOLL

POLSKA / Ministerstwo Finansów przypominamy, że na płatnych odcinkach autostrad A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica) obowiązuje system e-TOLL.

Użytkownicy pojazdów lekkich (o łącznej masie całkowitej do 3,5 tony) oraz motocykli mogą opłacić przejazd kupując e-bilet autostradowy, bez rejestracji w e-TOLL i przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu.

Gdzie kupić e-bilet autostradowy

Kup e-bilet autostradowy elektronicznie lub na partnerskich stacjach paliw. Wymagamy podania minimalnego zakresu danych potrzebnych jedynie do naliczenia opłaty za przejazd autostradą:

numeru rejestracyjnego pojazdu,
daty i godziny rozpoczęcia przejazdu autostradą,
planowanej trasy.

Dystrybucja e-biletu autostradowego odbywa się: w aplikacji e-TOLL PL BILET przygotowanej przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) i Ministerstwo Finansów (MF). Można ją bezpłatnie pobrać w Google Play oraz w AppStore. Jest dostępna w 9 wersjach językowych (PL, EN, DE, RU, UA, BY, SK, CZ, LT) i umożliwia:
zakup e-biletu autostradowego, wygenerowanie potwierdzenia zakupu e-biletu autostradowego w formie pliku PDF, wgląd w historię wszystkich zakupionych e-biletów autostradowych, zwrot niewykorzystanego e-biletu autostradowego.

Więcej informacji o e-TOLL PL BILET na stronie www.etoll.gov.pl

  •  aplikacjach partnerów, z którymi szef KAS zawarł umowy partnerskie, są to: Autopay, mPay, SkyCash, SPARK, IKO PKO BP, ORLEN PAY, mFlota ORLEN Vitay, Autokonto, Yanosik, aplikacja Banku Millennium (za pośrednictwem partnera Autopay Mobility Sp. z o.o.), AnyPark oraz DotBee
  • w sklepie internetowym na stronie etoll.gov.pl
    na wybranych stacjach paliw PKN ORLEN – lista stacji (w opcjach wyszukiwarki należy zaznaczyć “Wybierz opcje” a następnie “e-bilet autostradowy” i potwierdzić przyciskiem “Zastosuj”)
  • na wybranych stacjach paliw LOTOS – lista stacji

Kiedy kupić e-bilet autostradowy?

Kup e-bilet autostradowy przed rozpoczęciem przejazdu płatnym odcinkiem autostrady. Można to zrobić nawet z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres ważności e-biletu autostradowego to 48h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży. Zwrot niewykorzystanego biletu jest możliwy w taki sam sposób, w jaki go zakupiono. Bilet można zwrócić jedynie przed zadeklarowaną datą i godziną rozpoczęcia przejazdu.

Jeżeli kierowca wjechał na odcinek płatny i zorientował się, że nie posiada ważnego biletu, powinien jak najszybciej opłacić przejazd, np. korzystając z pomocy pasażera lub samodzielnie – zatrzymując się w miejscu do tego przeznaczonym.

W trakcie przejazdu autostradą pojazd może podlegać kontroli drogowej, a za poruszanie się po płatnym odcinku bez wniesionej opłaty za przejazd na kierowcę zostanie nałożona kara grzywny.

W przypadku, gdy kierowca nie kupił brakującego e-biletu autostradowego w czasie przejazdu i nie została na niego nałożona kara grzywny w wyniku kontroli drogowej, może kupić e-bilet autostradowy na przejechany już odcinek autostrady. Zakup jest możliwy w ciągu 3 dni od daty i godziny zakończenia przejazdu.

Kupując e-bilet autostradowy w trakcie przejazdu lub po jego zakończeniu, należy jako początek okresu ważności biletu podać datę i godzinę zgodną z momentem wjazdu na płatny odcinek autostrady.

Pozostałe metody opłacania przejazdu

Użytkownicy pojazdów lekkich mogą opłacać przejazdy autostradą również w aplikacji mobilnej e-TOLL PL (to inna aplikacja niż e-TOLL PL BILET). Aplikacja mobilna e-TOLL PL jest wykorzystywana zarówno przez użytkowników pojazdów ciężkich, jaki i samochodów osobowych. Można ją bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play oraz w AppStore, aby z niej korzystać konieczna jest rejestracja w systemie e-TOLL na etoll.gov.pl. Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne w czasie rzeczywistym, więc nie trzeba z wyprzedzeniem deklarować czasu ani trasy planowanego przejazdu. Do naliczania opłaty w trakcie przejazdu aplikacja musi być cały czas włączona.

Kierowcy pojazdów lekkich mogą również opłacać przejazdy autostradą, wykorzystując zainstalowane w pojazdach urządzenia pokładowe OBU i ZSL, które są dopuszczone do systemu e-TOLL i przekazują dane GPS pojazdu do tego systemu.

Sprawdzenie kategorii pojazdu

W przypadku, gdy do pojazdu podłączona jest przyczepka lub przyczepa kempingowa, należy upewnić się, że łączna masa całkowita takiego zestawu nie przekroczyła 3,5 tony. Można to zrobić sprawdzając pozycję F3 w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W sytuacji, gdy masa zestawu jest większa niż 3,5 tony, zmienia się kategoria pojazdu na ciężki i użytkownik ma obowiązek wniesienia opłaty elektronicznej w systemie e-TOLL. Informacje, jak zarejestrować się w e-TOLL i wnieść opłatę elektroniczną, są dostępne na stronie etoll.gov.pl.

Infolinia dla użytkowników systemu e-TOLL

Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta e-TOLL działa całodobowo pod numerem telefonu +48 22 24 337 77 (numer przeznaczony jest dla użytkowników z Polski i z zagranicy – opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora). Konsultanci odpowiadają na pytania dotyczące opłacania przejazdów po płatnych odcinkach autostrad w języku polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Pytania można również zadać, korzystając z elektronicznego formularza na stronie www.etoll.gov.pl.

źródło: Ministerstwo Finansów

zdj. Ministerstwo Infrastruktury

28-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)