Uroczystość zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim (VIDEO, FOTO)

Uroczystość zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim (VIDEO, FOTO)

POLSKA. Prezydent Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda wzięli udział w uroczystości zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim.

– Bardzo z żoną dziękujemy – ja przemawiam, ale jesteśmy tutaj tak naprawdę współgospodarzami – zawsze to jest nasze wspólne święto i wspólne spotkanie z Państwem, spotkanie bardzo ważne. Ono ma swój wyjątkowy, specjalny wymiar – mówił Andrzej Duda, witając uczestników spotkania. Jak przypomniał, chanuka to święto radości i święto wielkiego zwycięstwa.

Zapalenie świec chanukowych odbywa się z okazji Chanuki, czyli żydowskiego Święta Świateł. W poniedziałek 19 grudnia 2022 roku (5783 roku żydowskiego) przypadł drugi dzień Święta (Chanuka 2022 rozpoczęła się w niedzielę 18 grudnia i trwa do poniedziałku 26 grudnia), dlatego zapalane są dwie świece na świeczniku chanukowym – chanukii. Dodatkowo na początku ceremonii zapalana jest najwyżej usytuowana świeca pomocnicza – szames. Święto świateł obchodzone jest jako uniwersalny symbol poszanowania tradycji, pokoju i wolności.

Po raz pierwszy Chanuka w Pałacu Prezydenckim odbyła się z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w grudniu 2006 r. Podczas uroczystego zapalenia świec obecny był wówczas m.in. rabin Michael Schudrich. 

Podczas tegorocznej uroczystości ponownie wyeksponowano marmurowy świecznik chanukowy, który po raz pierwszy wykorzystany został w trakcie ceremonii zapalenia świec chanukowych w 2009 roku w Pałacu Prezydenckim w obecności Pierwszej Damy śp. Marii Kaczyńskiej.

źródło: prezydent.pl


21-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)