DARY LASU. Przepis na „Sosnersy”. Lasy Państwowe polecają

Lasy Państwowe. Sosna jest najliczniej występującym gatunkiem drzewa w naszym kraju. I dzięki temu jest łatwo dostępnym surowcem, który ma wiele zastosowań w zielarstwie, kosmetyce, uzdrawianiu.

Pędy wierzchołkowe, podobnie jak pączki zawierają m.in.: koniferol, koniferyne, kwas sapinowy, kwas pinitaninowy, kwas ceropinowy, flawanony (pinocembryna), żywice, garbniki, witamina C i olejek eteryczny (ok. 0,5%).

Pędy sosny zbieramy na przełomie kwietnia i maja. Powinny to być jasnozielone przyrosty, pokryte jeszcze łuskami. Te dłuższe, powyżej 12 cm mają zdecydowanie mniej soku. Pamiętajmy, aby nie uszkodzić drzewa, nie zbierajmy wszystkich pędów z jednej sosny, ale wybierajmy po kilku najbardziej soczystych z różnych drzew. Najważniejsze dla drzewka są pędy wierzchołkowe, w związku z czym te zawsze pozostawiamy, na każdej gałązce.

Jednym z najczęściej wykonywanych preparatów jest miód z pędów sosny. Stosuje się go przy przeziębieniach z uwagi na właściwości przeciwzapalne, antywirusowe

Miód z młodych pędów sosny – przepis Michała Tombaka

Składniki:
½ kg młodych pędów sosny
Litr wody
Cukier
2 cytryny
Pędy sosny wsypać do garnka, zalać przegotowaną wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu 20-25 minut.
Odstawić pod przykryciem na 24 godziny. Odcedzić, dodać cukier w proporcji: 1 część wywaru, 2 części cukru.
Gotować na małym ogniu dopóki cukier całkowicie się nie rozpuści a wywar nie zacznie gęstnieć.
Zdjąć z ognia, ostudzić, dodać sok cytryn, wymieszać, przelać do czystego słoika. Przechowywać w lodówce.

Dziś Lasy Państwowe przypominają nam również inny przepis na “sosnersy”:
 
Zrywamy sosnowe kwiatostany męskie nim pokryją się pyłkiem, czyścimy je i pozbawiamy brązowych łusek. Następnie rozpuszczamy gorzką czekoladę, w której moczymy kwiatostany.
Pycha! Sami spróbujcie!

Pamiętajmy jednak, że w przypadku stosowania wszystkich ziół powinniśmy zachować ostrożność, a kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem.

Pamiętajmy również, aby przy zbieraniu pędów sosny robić to tak, aby nie okaleczyć drzewka. Najlepiej poprośmy wcześniej leśniczego o wskazanie miejsce gdzie takie pędy możemy pozyskać. Niestety zdarzają się sytuacje, że na skutek zbioru pędów zostają mocno uszkodzone drzewka na uprawach.

źródło: Fb Lasy Państwowe

zdjęcie: Lasy Państwowe

07-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)